دزدگیر فروشگاهی چیست و شامل چه تجهیزاتی می شود ؟  

EASدر واقع مخفف کلمات Electronic Article Surveillance به معنی ناظر الکترونیکی کالا می باشد. گیت در معنای لغوی به دروازه یا محل ورود و خروج اطلاق می شود. این دستگاه به علت اینکه در خروجی فروشگاه قرار می گیرد، نام لاتین گیت (GATE) را به خود اختصاص داده و با کمک لوازم جانبی خود از سرقت اجناس داخل فروشگاه در مقابل سارقان حرفه ای و آماتور محافظت می نماید.

گیت های ضد سرقت فروشگاهی یا همان گیت امنیتی فروشگاهی از خروج غیر مجاز اجناس فروشگاه جلوگیری به عمل می آورد. در یک فروشگاه که دارای این نوع گیت های امنیتی میباشد، قطعات پلاستیکی یا کاغذی کوچکی بر روی اجناس نصب میشود که این قطعات به تگ یا لیبل معروفند. پس از انتخاب کالا توسط مشتری و مراجعه به صندوق برای پرداخت هزینه کالاها، فروشنده توسط دستگاه خاصی به نام جداساز  ، تگ ها را از کالا جدا میسازد یا لیبل های چسبانده شده روی کالا ها را توسط دستگاهی به نام خنثی کننده لیبل، غیر فعال مینماید. چنانچه شخصی بدون اجازه فروشنده کالاها را از فروشگاه خارج نماید، تگ ها و لیبل های مذکور نصب شده بر روی کالا ها، در خروجی فروشگاه که گیت امنیتی (ضد سرقت) در آن نصب شده است، پیغامی را برای گیت ها مبنی بر خروج غیر مجاز کالاها ارسال میکند که باعث به صدا در آوردن آلارم دستگاه گیت ضد سرقت فروشگاهی میشود.

استحکام  اکثر تگ های نصب شده بر روی کالا ها آنقدر زیاد است که به طور معمول و  حتی با ابزار های رایج قابل باز شدن نمیباشد و فقط باید توسط دستگاه مخصوص جداساز از کالا جدا گردد.

نام های مختلفی به سیستم گیت ضد سرقت فروشگاهی اطلاق میشود که از جمله میتوان به گیت امنیتی فروشگاهی، دزدگیر فروشگاهی، دزدگیر پوشاک، دزدگیر لباس و (بعضا دزدگیر مانتو !)، گیت های محافظ کالا، سیستم های محافظت از کالا، گیت های مراقبت از کالا  و اشیا، سیستم های حفاظتی اشیا، گیت پوشاک، گیت دزدگیر پوشاک، گیت ضد سرقت هایپر مارکت و … اشاره کرد. به طور خلاصه این نام ها اغلب استفاده می شود.

تکنولوژی های مختلف گیت فروشگاهی

حفاظت الکترونیکی کالا از تکنولوژی های متعددی بهره برده است. بررسی کارکردها و هزینه ها باعث شده که برخی از این تکنولوژی ها فقط در محیط های علمی و دانشگاهی مورد بررسی قرار گیرند و برخی دیگر کاربردهایی غیر از پیشگیری از سرقت پیدا کنند.
سیستم های پیشگیری از سرقت و گیت فروشگاهی از سه تکنولوژی عمده AM، EM و RF پیروی می کنند که هر کدام در جای خاصی کاربرد دارد و مزایا و معایب هر تکنولوژی کاربرد یا عدم کاربرد آن را در  جای خاص  توجیه می کند.

  • تکنولوژیRF که مخفف (Radio Frequency) می باشد.

در این مدل دستگاه با فرکانس کاری از رنج ۲ تا ۱۰ مگا هرتز عمل می کند و برد های الکترونیکی آن قادر هستند در انواع آنتن های RF کار کنند.

 

  • تکنولوژی AM که مخفف (Acusto Magnetic) می باشد.

در این مدل دستگاه با فرکانس کاری ۵۸ و ۶۶ کیلو هرتز کار می کند ولی برد الکترونیکی آن مختص همان آنتن ساخته شده است.

  • تکنولوژی EM که مخفف (ELECTRO MAGNETIC) می باشد.

 

مقایسه تکنولوژی‌های مختلف:

تکنولوژی EM دارای دو نقطه قوت قابلیت فعال و غیر فعال شدن لیبل های ضد سرقت و جواب دهی بهتر بر روی فلزات و دو نقطه ضعف کاردکرد بسیار ضعیف و قیمت بسیار بالا می باشد و به همین دلیل فقط در کتابخانه های امانت دهنده کتاب و یا فروشگاه های دارای کالاهای فلزی بسیار گران قیمت توصیه می شود که البته در مورد اخیر بهتر است همراه با یکی از تکنولوژی های دیگر به کار گرفته شود.
تکنولوژی AM  جواب دهی خوبی با تگ سخت و لیبل دارد ولی قیمت بالای سیستم و لیبل و چسبندگی ضعیف و ضخیم بودن آن دلایل نامناسب بودن تکنولوژی AM در کتاب فروشی ها و پلاسکوها بوده  و نصب این تکنولوژی را فقط برای فروشگاه های لباس و عطر و آرایشی و …توجیه می کند.
قیمت مناسب، کیفیت و چسبندگی عالی برچسب ها و کارکرد مناسب گیت ها با تگ و برچسب، نقاط قوت تکنولوژی RF هستند و به همین دلیل در کتاب فروشی ها و پلاسکوها تنها سیستم مناسب و در لباس فروشی ها رقیب تکنولوژی AM  می باشند.
با این اوصاف در فروشگاه های بزرگ همانند هایپرمارکت ها، دو تکنولوژی AM و RF باید مورد بررسی قرار گیرند تا مشخص شود کدام متناسب با نیاز مشتری می باشد.
در ادامه تفاوت های تکنولوژی AM و RF را بیان کرده و باهم مقایسه می کنیم.
1-هزینه لیبل دزدگیر فروشگاهی:
هزینه لیبل AM معمولاً دو الی سه برابر هزینه لیبل RF می باشد. بنابراین در فروشگاه هایی که مصرف لیبل نسبتاً‌ بالا باشد،‌صرفه با سیستم RF‌می باشد.
2-اندازه لیبل:
عرض لیبل AM  حدود 1 سانتی متر ،‌طول آن 4 و ضخامتش کمی بیشتر از یک میلی متر می باشد.
لیبل RF 3سانت در 3 سانت یا4 در4 و 5 در 5 می باشد ولی به لحاظ ضخامت بسیار نازک می باشد.(البته به لحاظ فنی لیبل های 4 در4 توصیه می شوند و لیبل های کوچک تر یا بزرگ تر کاربردهای خاص دارند).
بنابراین برای برخی اجناس کوچک امکان الصاق لیبل AM اندکی بیشتر است ولی در عوض با توجه به ضخامت لیبل AM امکان کندن لیبل توسط سارق بیشتر می باشد.
3 – بر روی اجناس فلزی هیچکدام از لیبل های فوق کارایی کامل ندارند ولی لیبل AM اندکی بهتر عمل می کند که البته   ملموس نیست. بروی روی اجناسی که فلزی نیستند ولی در بسته بندی یا خود جنس فلز غلبه دارد، لیبل AM خیلی بهتر از RF می باشد. (مثلاً بسته های چای خشک یا عطر و  ادکلون)
4 – تنوع تگ در سیستم های RF‌بسیار بیشتر است.
5 – فاصله بین دو آنتن در سیستم AM برای تگ سخت لازم نیست کم باشد ولی برای لیبل حتما باید فاصله دو آنتن زیاد نباشد. (برای لیبل عملکرد دو سیستم در فاصله مساوی تقریباً یکسان است).
6- میزان کارایی و امنیت تکنولوژی AM برای تگ سخت بیشتر است. بنابراین در صورتی که اقلامی مانند پوشاک زیاد باشد، تکنولوژی AM توصیه می شود.
7- در فروشگاه های بسیار بزرگ که تنوع اقلام بسیار بالاست، نصب هر دو تکنولوژی RF یا AM ،  هزینه ثابت اولیه را تقریباً دوبرابر خواهد کرد ولی در عوض امکان الصاق لیبل به اقلام بیشتری فراهم خواهد بود و هزینه جاری کاهش و در فروشگاه هایی که تنوع اقلام زیاد است و هم تگ سخت در تعداد بسیار بالا مورد نیاز می باشد و هم برچسب، نصب همزمان گیت فروشگاهی با دو تکنولوژی AM و RF توصیه می گردد.امنیت فروشگاه بیشتر خواهد شد.

به دلیل قیمت مناسب و کارکرد قابل قبول سیستم های RF عمده توجه شرکت ها به این تکنولوژی می باشد. البته سیستم های AMنیز به صورت محدودتر و برای فروشگاه های خاص که برایشان صرفه اقتصادی داشته باشد،‌ مورد توجه است ولی سیستم EM چندان مورد توجه نیست.

لازم به ذکر است که در برخی اماکن سیستم RFID نیز قابل نصب است ولی بیشتر کاربردهای دیگری همچون انبارگردانی و کنترل ورود و خروج و … که مبتنی بر شناسه دار بودن تگ ها می باشد، مد نظر است و در صورتی که کارکردی غیر از پیشگیری از سرقت مد نظر ما نباشد، به دلیل هزینه بسیار بالا و در عین حال ضعف نسبی در این کارکرد به هیچوجه RFID توصیه نمی شود.

 

سيستم هاي RF يا Radio Frequency

این سیستم ها بر پايه امواج رادیویی در بازه فرکانسي 2 الي 10 مگا هرتز کار می کنند.(معمولي ترين فركانس اين سيستم ها 8.2 مگاهرتز مي باشد). تعداد پایه ها ممکن است، یک، دو و یا حتی بیشتر باشد ولی عرض خروجی اکثر فروشگاه ها به گونه ایست که خریدار باید بین تک آنتن و جفت آنتن تصمیم گیری و انتخاب کند.در یک سیستم دو آنتن، معمولاً هر یک از پایه ها دارای یک برد هستند که یکی از آنها فرستنده و دیگری برد گیرنده می باشد ولی در سیستم تک آنتن، برد الکترونیکی گیت، هم به عنوان فرستنده و هم به عنوان گیرنده عمل می کند.

از آنجا که اختلاف قیمت سیستم تک آنتن و جفت آنتن چندان زیاد نیست، معمولاً عوامل فنی و گاه عوامل محیطی مهم تر از مسأله قیمت محسوب می شوند. به طور کلی، سیستم دوپایه اطمینان بیشتری ایجاد می کند و  به همین دلیل سیستم تک آنتن توصیه نمی شود مگر اینکه:

عرض خروجی فروشگاه کمتر از 90 سانتی متر بوده و آنتن دوم برای عبور و مرور مشتریان مزاحمت جدی ایجاد کند.

در مواقعي كه درب فروشگاه 2 لنگه بوده و عرض خروجی حداکثر 180 سانتی متر باشد، در چنين مواردي تک آنتی که در وسط خروجی نصب شود، ممکن است نسبت به سیستم جفت آنتن (و نه سه آنتن) عملکرد بهتری داشته باشد.

در فروشگاه های کوچک که عرض خروجی هم زیاد نیست، در صورتی که امکان دور کردن تگ ها از هر دو پایه وجود نداشته باشد، بهتر است سیستم تک پایه را هم امتحان کنیم.

نكته: گاهي اوقات در سيستم تك برد يا مونو ازيك بدنه آنتن كمكي استفاده مي شود تا كمي به قدرت سيستم تك برد افزوده شود.(در اين حالت استفاده كننده به اشتباه فكر مي كند سيستم جفت برد خريداري نموده ولی در واقع، اين سيستم يك سيستم تك برد با بدنه كمكي بوده و کارایی سیستم جفت برد را ندارد به خصوص در جایی که بنا بر استفاده از لیبل باشد، توصیه نمی شود.)

فاصله بين 2 آنتن در یک سیستم RFدر یک محیط کاملاً ایده آل، حداكثر تا 2 متر می تواند افزایش داشته باشد ولی در چنین مواردی بهتر است که تعداد پایه را افزایش دهیم نه فاصله بین پایه ها را. (بیان حداکثر جواب دهی 2 متری برای مشتری ممکن است منجر به سوءتفاهم گردد. تاکید بر عدم قطعیت این موارد، اگرچه احتمال فروش را اندکی کاهش می دهد، ولی در درازمدت هم برای فروشنده و هم برای خریدار بهتر خواهد بود)

 

تفاوت تکنولوژی RFID و  EAS
سیستم گیت امنیتی ضد سرقت فروشگاهی  زیر مجموعه ای از سیستم های شناسایی توسط امواج رادیویی       (RFID) است که تحت عنوان  EAS (Electrical Article Surveillance) نامگذاری شده است. تمامی تگ ها در این تکنولوژی اصطلاحا پسیو میباشند و نیاز به هیچگونه تغذیه ای اعم از برق یا باطری ندارد به همین علت تگ ها دارای طول عمر بسیار طولانی از نظر الکترونیکی میباشند و از این نظر نسبت به تگ های سیستم های RFID با نسبت گیرایی و سختی مشابه دارای قیمت بسیار نازل و صرفه اقتصادی است.
همانطور که اشاره شد، تکنولوژی EAS زیر مجموعه ای از تکنولوژی RFID میباشد که به آن RFID تک بیتی هم اطلاق میشود. این بدان معناست که در تکنولوژی RFID ، تگ ها حاوی اطلاعات ذخیره شده ای میباشند که این اطلاعات بیشتر کاربرد انبار داری دارد. مثلا انباری را در نظر بگیرید که روی همه جعبه ها، تگ RFID نصب شده است و اطلاعات محتوی جعبه ها درون حافظه تگ های RFID قبلا وارد شده است. این اطلاعات شامل تاریخ ورود جعبه به انبار، محتوای جعبه ها از نظر نوع جنس، کیفیت، تعداد و … است. شخص انبار دار میتواند با یک دستگاه RFID Reader که ابعاد آن کمی بزرگتر از تلفن همراه میباشد، در انبار حرکت کند و بدون نیاز به باز کردن جعبه ها از محتوی آنها باخبر شود. همچنین بانصب گیت های RFID جلوی درب انبار، هنگامی که جعبه ای از انبار خارج میشود، به طور خودکار تگ نصب شده بر روی جعبه، اطلاعات کالای خروجی را به گیت ها ارسال میکند و گیت ها به نوبه خود اطلاعات را به کامپیوتر انتقال میدهند که در این صورت یک انبارداری مکانیزه نتیجه استفاده از این تکنولوژی در انبار میباشد.

 

همانطور که در بالا گفته شد تگ RFID محتوی اطلاعات میباشد و از این جهت مجهز به مدارات و قطعات مختلف از جمله آنتن، چیپ حافظه برای ذخیره اطلاعات، مدولاتور و دمدولاتور اطلاعات و …  است. اما در تگ EAS (تگ سیستم ضد سرقت فروشگاهی) تنها مدار ساده ای وجود دارد که پیغام وجود یا عدم  وجود تگ را برای آنتن ها ارسال میکند (به همین علت به EAS نام RFID  تک بیتی هم اطلاق میشود) . و آنتن های نصب شده در خروجی (گیت ها) بر اساس امواجی مبتنی بر حضور تگ، آلارم میدهند.

 

 

تگ و لیبل دزدگیر فروشگاهی

تگ (TAG) یک واژه انگلیسی بوده و به معنی برچسب می باشد. در حوزه گیت فروشگاهی، تگ به قطعه ای گفته می شود که آنتن های گیت دزدگیر فروشگاهی نسبت به ان حساس بوده و نزدیک شدن آن را تشخیص دهد.تگ ها را می توان به دو نوع کلی تگ سخت (Hard Tag)و تگ نرم (Soft Tag)تقسیم کرد. تگ سخت قطعه ای پلاستیکی می باشد که یک مدار پسیو (غیرفعال)در داخل آن قرار دارد؛ مدل های رایج تگ سخت عبارتند از تگ صدفی، تگ گلفی، تگ مربعی، تگ عدسی، تگ دایره‌ای و …. معمولاً فروشندگان و مشتریان گیت فروشگاهی، به جای تگ سخت، تنها کلمه تگ را به کار می برند و برچسب یا لیبل ضد سرقت نیز عنوانی است که در این حوزه به تگ نرم اطلاق می شود.تگ ها را به لحاظ تکنولوژی و فرکانس کاری نیز می توان تقسیم بندی کرد؛ تگ AM با فرکانس کاری 58کیلوهرتز و تگ RF در فرکانس های کاری 1.95، 3.25، 4.75، 8.2 و 10.2 عمل می‌کنند. تگ AM و RF در هر دو شکل تگ سخت و برچسبی رایج است و تگ EM معمولاً فقط به صورت برچسبی وجود دارد. تکنولوژی ساخت تگ های گیت فروشگاهی چندان پیچیده نیست و شرکت های بیشماری که عمدتاً در کشور چین قرار دارند، به کار تولید و صادرات تگ مبادرت می ورزند. با این حال، شرکت های معدودی وجود دارند که علاوه بر دغدغه کاهش قیمت تمام شده، به کیفیت نیز توجه دارند. در سالهای گذشته به دلیل اختلاف ناچیز قیمت خرید تگ های درجه یک و دو، شرکت های ایرانی عمدتاً تگ با کیفیت عرضه می کردند ولی با افزایش قیمت دلار، اختلاف قیمت مذکور اهمیت پیدا کرد و تگ های ممتاز به دلیل قیمت بالایشان به حاشیه رانده شدند. برای درک قضیه کافیست به این مطلب توجه کنیم که با افزایش سه و نیم برابری قیمت دلار در سه سال اخیر، قیمت تگ سخت تنها دوبرابر شده است.

قسمت های مختلف تگ شامل سه بخش عمده می باشد. 1- مدار داخلی تگ که قسمت حساس تگ به شمار می رود. 2- قفل تگ که باعث قفل شدن دو تکه پلاستیکی تگ و در میان گرفتن پارچه می شود. 3- پلاستیک نگهدارنده قفل و مدار داخلی
مراحل نصب کلیگیت:

قبل از نصب مراحل زیر را چند بار به دقت بخوانید. رعایت نکات زیر اثر مستقیم بر روی کیفیت کار دارد. پس از مطالعه موارد زیر، توجه به مطالب اختصاصی هر برد نیز لازم می باشد.
نکته: قبل از هر کاری باید به ایمنی کار توجه داشته باشیم و مراقب باشیم آنتن ها و بردها ضربه نخورند، بردها با بدنه اتصال پیدا نکنند و یا سوکت تغذیه مستقیماً به برق شهری وصل نشود و یا اتصالات اشتباهی برقرار نشوند که در برخی موارد این اشتباهات ممکن است به برد صدمه بزند.

1 – در ابتدا به شناسایی منابع نویز می پردازیم و هنگام نصب در صورتی که مشکلی ایجاد کنند، در صدد رفع آنها برمی آییم.
2 – جایابی: بهترین مکان را برای آنتن ها مشخص می کنیم. باید توجه داشته باشیم که حین نصب ممکن است مکان آنتن ها را تغییر دهیم. بنابراین تا زمانی که از دستگاه جواب مطلوب را نگرفته ایم و با صاحب فروشگاه به توافق کامل نرسیده ایم، زمین را سوراخ کاری نمی کنیم.
3 – قبل از نصب برد بر روی آنتن ها، با احتیاط کامل تمام اتصالات را برقرار می کنیم و آنتن ها را در جای تعیین شده قرار داده و پس از کنترل همه موارد دستگاه را به برق متصل می کنیم. (توجه داشته باشیم که هنوز آنتن ها بر روی زمین ثابت نشده اند و ممکن است روی زمین بیفتند و صدمه ببینند.)
4 – پس از راه اندازی دستگاه، به میزان نویزی که بر روی دستگاه اثر گذار است، توجه می کنیم. با جابجایی آنتن ها (تغییر کلی جای آنتن ها یا جابجایی دو آنتن با یکدیگر) و توجه به محیط و کار روی منابع نویز تلاش می کنیم کمترین نویز بر روی دستگاه بیفتند. به طور مثال منبع نویز ممکن است سیم حامل جریانی باشد که از نزدیکی دستگاه رد شده است. با عوض کردن مسیر سیم و یا عوض کردن منبع تغذیه بارهایی که سیم مذکور تامین کننده برق آنهاست، ممکن است نویز کاهش یابد. (در صورتی که موفق نشویم میزان نویز را در نقطه برد گیرنده کاهش دهیم، دستگاه به خوبی کار نخواهد کرد و تلاش برای تنظیم خود دستگاه فایده چندانی نخواهد داشت).
5 – در صورتی که تست دستگاه کاملاً موفقیت آمیز بود و مشتری نیز در مورد جای آنتن ها موافقت داشت، محل پیچ ها را سوراخ کاری کرده و آنتن را بر روی زمین ثابت می کنیم.
6 – بردها را با استفاده از پایه بست،روی آنتن ها نصب کرده و اتصالات را برقرار می کنیم. سیم بین دو آنتن را با پروفیل و چسب آکواریم پوشش می دهیم. (توجه داشته باشید که طولانی کردن بی مورد سیم بین دو آنتن و سیم تغذیه اثر نامطلوبی روی کارکرد دستگاه خواهد داشت. سیم بین دو آنتن به صورت مستقیم بین دو آنتن برقرار شده و روی آن پروفیل فلزی بیندازید و از رد کردن سیم از سقف، دیوار و طولانی کردن بی مورد پرهیز کنید. تغذیه هم نزدیک آنتن نصب شود و هیچ سیمی در کنار آنتن به صورت موازی از آنتن دور نشود. بهترین حالت دور کردن سیم به صورت افقی می باشد تا کمترین نویز روی دستگاه بیفتد)
7- نهایتاً دوباره دستگاه را به برق می زنیم و تست می کنیم.
8- تمیزکاری: سیستم به صورتی باید تحویل مشتری شود، که هیچ چیزی همانند سیم اضافی، چسب بیرون زده، منبع تغذیه رها شده و … جلب توجه نکند. توجه به جزییات بسیار مهم است.

 

شرایط صحیح نگهداری از دزدگیر فروشگاهی RF و AM

1- خاموش کردن گیت در ساعات تعطیلی فروشگاه باعث استهلاک کمتر و طول عمر بیشتر گیت می گردد.

2- در صورت داشتن سابقه قطع برق در منطقه، استفاده از محافظ برق الزامی است.

3- به دلیل داشتن مشکلات شبکه توزیع برق ایران با قراردادن استابلایزر مناسب و مرغوب قبل از ورودی برق گیت (جهت از بین بردن نوسانات دائمی برق)، درصد احتمال آسیب به برد دزدگیر فروشگاه به صفر خواهد رسید.

4- رعایت فاصله حداقل 70 سانتی متر محصولات تگ دار فروشگاه از دزدگیر فروشگاهی RF و AM جهت پیشگیری از ایجاد بوق کاذب الزامی است.

5- به دلیل تأثیرات شدید منابع نویز، هر نوع تغییر در سیم کشی یا نورپردازی در مجاورت گیت فروشگاه باید با مشورت و هماهنگی بخش فنی شرکت فروشنده دزدگیر فروشگاهی انجام گردد.

 

طبقه بندی گیت فروشگاهی از منظر اصالت

گیت‌های فروشگاهی موجود در بازار را به لحاظ اصالت محصول، در سه کلاس جداگانه می‌توان جا داد.

کلاس الف: گیت‌هایی که تمام اجزای آن‌ها ساخت یک شرکت معتبر باشد، دراین کلاس جا می‌گیرند. منظور ما از تمام اجزا، آنتن، برد، منبع تغذیه و… می‌باشد که همگی به صورت پک کامل در شرکت سازنده، تولید و بسته بندی شده است. اطلاعات مربوط به شرکت سازنده سیستم معمولاً به راحتی در دسترس است و نیز اصالت محصول را می‌توان از طریق ارسال ایمیل به شرکت سازنده بررسی کرد. بخش اندکی از گیت‌های فروشگاهی موجود در بازار ایران در کلاس الف جا دارند و بسیاری از سیستم‌هایی که حتی با اسامی مختلف اروپایی عرضه می‌شوند، در کلاسهای دیگر قرار دارند.

کلاس ب : برخی از شرکت‌های داخلی برای کاهش قیمت تمام شده، اجزای مختلف گیت را از جاهای مختلف تهیه کرده و خودشان اقدام به مونتاژ می‌کنند. گیت‌هایی که در آن‌ها برد الکترونیکی معتبری بر روی بدنه‌های متفرقه نصب شده باشد، در این کلاس جا دارند.

کلاس ج : در صورتی که شرکت عرضه کننده از برد الکترونیکی ناشناخته یا اصطلاحاً (NoName) استفاده کند، محصولش در کلاس ج قرار خواهد گرفت. در حال حاضر بسیاری از سیستم‌های عرضه شده به بازار در این کلاس قرار دارند که متأسفانه گاهاً با عناوین جعلی و یا عناوینی که توسط خودشان ساخته شده‌اند، به اسم اروپایی فروخته می‌شوند. مشخصه محصولات این کلاس مشخص نبودن اسم و آدرس و سایت اینترنتی برند مذکور می‌باشد.

توجه: تقسیم بندی فوق صرفاً برای روشن‌تر شدن مسائل مربوط به گیت فروشگاهی یا به اصطلاح غلط دزدگیر لباس ابداع شده است و همانند بسیاری از تقسیم بندی‌ها، دقیق نمی‌باشد. به طور مثال محصولات شرکت‌هایی که خودشان واقعاً تولید کننده هستند، به نظر می‌رسد که در کلاس ج قرار داشته باشند ولی صحیح‌تر آن است که آن‌ها را نیز در کلاس الف قرار دهیم. چرا که این شرکت‌ها در واقع تولید کننده هستند و نه مونتاژ کننده. همچنین تجهیزات جانبی گیت فروشگاهی از قبیل تگ‌های مختلف و لیبل یا برچسب‌های حفاظتی فروشگاهی، معلوم نیست که در این تقسیم بندی در کجا قرار دارند.

The sole purpose of essay writer service this tablet is for educational purposes