اگر قبل از سال 1997 ميلادي عبارت وبلاگ را در موتور جستجوي خود تايپ مي‌كرديد، نتيجه‌اي حاصل نمي‌شد، اين در حالي بود كه در آن زمان مردم احوال روزانه خود را منتشر مي‌كردند و از آن زمان به بعد بود كه نخستين وبلاگ‌های شخصي پاي به عرصه وجود گذاشتند. در سال 2001 ميلادي راه‌اندازي برخي وب‌سایت‌های اجتماعي مانند Friendster ،Myspace و Friends Reunite حسابي در ميان كاربران دنياي مجازي گل كرد و كمي بعد از آن هم ديگري خبري از آن‌ها نشد. بسياري از مردم هنوز هم عضو شبكه‌هاي اجتماعي هستند، اين در حالي است كه در نگاه بسياري ديگر زمان استفاده از اين شبكه‌ها به سر آمده است. بعد از مدتی سر و كله دو وب‌سایت ديگر هم پيدا شد: فیس‌بوک در سال 2004 و توييتر در 2006 و با گذشت چندين سال از افتتاح اين سايت‌ها هنوز هم حجم ترافيك وارده‌ به آن‌ها باورنكردني است.
در حال حاضر فیس‌بوک با بيش از یک میلیارد كاربر فعال، بزرگ‌ترين وب‌سایت اجتماعي دنياي مجازي بوده و نيمي از اين كاربران دست كم روزانه يك بار به فیس‌بوک سر مي‌زنند و جالب است بدانيد كه حدود نصف آن‌ها هم از طريق گوشي‌هاي موبايل خود از اين سايت ديدن مي‌كنند.
سايت‌هايي مانند فیس‌بوک و توييتر روش‌هاي ارتباطي ما را تغيير داده‌اند و سايت‌ها و سرويس‌هاي ديگری روش‌هاي دسترسي و استفاده از رسانه‌ها را تغيير خواهند داد. امروزه برنامه‌هاي آپلود شده در سايت يوتيوب بيشتر از کل برنامه‌هايي است كه در تمامي شبكه‌هاي تلويزيوني جهان پخش شده است. اگر تمايل داريد كه دوستان خود را از يك اتفاق باخبر كنيد و قرار دادن عكس روي فليكر و توييتر برایتان كافي نيست، مي‌توانيد از طريق اسكايپ، جزئيات كامل آن را به اطلاع آن‌ها برسانيد.
دوست داشته باشيد يا نه، رسانه‌هاي اجتماعي زندگي ميليون‌ها كاربر مجازي را به حدي تغيير داده‌اند كه ديگر برايشان حكم شبكه اجتماعي را ندارد و بخش جدانشدني از وب است.