ساخت باتری های منیزمی توسط تویوتا

مهندسان و محققان کمپانی خودروسازی تویوتا به تازگی خبر از این داده‌اند که موفق به ساخت باتری منیزیمی شده‌اند و این باتری می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور، جایگزین باتری‌های لیتیوم یونی فعلی گجت‌های الکترونیکی شود. اتفاقی که در صورت وقوع، چندین پیامد بسیار مثبت را برای کاربران در پی خواهد داشت.

امروزه بخش عظیمی از گجت‌های الکترونیکی شامل ساعت‌های هوشمند، اسمارت فون‌ها، تبلت‌ها و حتی رایانه‌های قابل حمل از باتری‌های لیتیوم یونی قابل شارژ برخوردار هستند. این باتری‌ها چندین سال است که در روند خطوط تولید کارخانه‌های سازنده جا افتاده‌اند و گزینه‌ی خوبی هم برای تامین انرژی مورد نیاز دیوایس‌ها به شمار می‌روند.

اما باتری‌های لیتیومی یک مشکل بزرگ دارند و آن هم ریسک بالای آنها برای استفاده‌های طولانی و خطر منفجر شدن‌شان است؛ خبرهایی مشابه انفجار اسمارت فون در جیب کاربران و یا هنگام شارژ را هم که بارها شنیده‌اید. از این رو متخصصان و محققان علم شیمی در سراسر جهان به دنبال این هستند که باتری‌های با مواد تشکیل دهنده‌ی متفاوتی بسازند و جایگزین این باتری‌های قدیمی کنند.

مهندسان تویوتا که از مدت‌ها پیش بر روی ارائه‌ی یک طرح جدید در این زمینه فعالیت می‌کرده‌اند، مدتی پیش توانسته‌اند که یک باتری منیزیمی تولید کنند که قابلیت جایگزینی با باتری‌های لیتیوم یونی را داشته باشد. اما آنها به یک مشکل برمی‌خورند و آن هم پیدا کردن محلول الکترولیت مناسب و سازگار با عنصر منیزیم است.

دکتر رانا مهتادی (Rana Mohtadi) که دارای دکترای رشته‌ی شیمی است و از مهندسان برجسته‌ی کمپانی تویوتا محسوب می‌شود، مدتی پیش از یکی از اعضای تیم تحقیقاتی ساخت این باتری، از وجود این مشکل مطلع شده و به طور اتفاقی متوجه می‌شود که پروژه‌ی فعلی او که در زمینه‌ی مواد حامل هیدروژن است، کلید حل مشکل آنهاست. این‌گونه می‌شود که یک تیم مشترک به رهبری او در آزمایشگاه کمپانی تویوتا تشکیل می‌شود و در نهایت این تیم موفق می‌شود که یک نمونه‌ی عملی از این باتری منیزیمی را تولید کند.