اين ديسك‌ها بيشتر نوعي آپگريد محسوب مي‌شوند تا يك فناوري كاملا جديد، اما اين فناوري عليرغم تمامي مخالفت‌ها به موفقيت‌هاي عظيمي دست يافت، به همين دليل شايستگي قرار گرفتن در اين ليست را دارد.
فناوري ليزر آبي (Blue Laser) در سال 2000 ميلادي به جهانيان معرفي شد كه در واقع جايگزيني براي فرمت DVD بود و از سوي شركت‌هاي مطرحي چون سوني حمايت مي‌شد. در اين فناوري، اطلاعات حك شده روي لوح‌هاي فشرده از طريق يك ليزر آبي خوانده مي‌شوند و امكان ذخيره‌سازي حجم بيشتري از اطلاعات در مقايسه با ليزرهاي قرمز (كه طول موج بلندتري دارند و براي ذخيره‌سازي اطلاعات روي DVD ها به كار مي‌روند) وجود دارد.
سرانجام در سال 2006 و پس از افت و خيزهاي فراوان در زمينه ساخت آن، ديسك‌هاي بلو-‌ري ميلادي جايگاه خود را در بازار پيدا كردند؛ اين در حالي بود كه ترديدها در مورد موفقيت طولانی مدت اين فناوري بر جايگاه آن سايه‌ افكنده بود.
يك ديسك بلو‌-ري تک لایه ظرفيت ذخيره‌سازي 250 گيگابايت داده را در خود دارد و انواع دو لایه آن نيز تا 50 گيگابايت حافظه دارند. جالب است بدانيد كه امكان افزوده شدن لايه‌هاي سوم و حتي چهارم نيز به اين ديسك‌ها وجود دارد و هر يك 25 گيگابايت به ظرفيت اين ديسك‌ها مي‌افزايند، اما در حال حاضر تنها انواع 50 گيگابايتي آن‌ها موجود است و بايد با همين‌ها كنار آمد. هرچند اين ميزان هم براي فروش فيلم‌هاي HD و سه‌بعدي به طرفداران اين نوع رسانه‌ها و به روز رساني ابزارهاي سرگرمي خانگي كافيست و حتي بيش از ميزان مورد نياز براي رونق بخشيدن به كسب و كار توليدكنندگان درايوهاي نوري است.
تمامي اين مزايا و امتيازات در نوع خود بي‌نظير هستند، اما چرا بايد تنها به خاطر ارتقاء ظرفيت ذخيره‌سازي لوح‌هاي فشرده، ديسك‌هاي بلو‌-ري را در ليست فناوري‌هاي ده‌گانه خود قرار دهيم؟ خب مي‌توان گفت كه علت اين مسئله ماندگاري اين فناوري است چرا که عليرغم از رده خارج شدن ساير محصولات ساخته شده براي ذخيره‌سازي داده، اين ديسك‌ها همچنان مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
در آگوست سال 2002 ميلادي دو كمپاني توشيبا و NEC تصميم گرفتند كه با ساخت نوعي ديسك جديد با ظرفيت ذخيره‌سازي بسيار بالا، ديسك‌هاي بلو-ري را به چالشي عظيم بكشانند. اين ديسك‌هاي جديد نيز با استفاده از ليزرهاي آبي ساخته شده و تحت عنوان HD DVD وارد بازار شدند. اين فناوري قبل از ديسك‌هاي بلو-ري عرضه شد و در ابتداي امر با اقبال بيشتري از سوي كاربران مواجه گشت، اما كمي بعد كمپاني سوني، Playstation 3 را به همراه این‌گونه ديسك‌ها روانه بازار كرد و مابقی داستان را هم كه خودتان مي‌دانيد.
ديسك‌هاي بلو‌-ري برنده اين رقابت شدند و به خاطر سهمي كه در پيشرفت سرگرمي‌هاي HD و 3D داشتند، شايستگی آن را دارند كه به عنوان يكي از فناوري‌هاي مهم در اين ليست قرار بگيرند.