آئودی A5 ، کوپه‌ای لوکس و جذاب

آئودی A5 ، کوپه جدید کمپانی Audi معرفی شد. ماشین آئودی A4 خودرویی سبک، اقتصادی و کاربردی است؛ اما گویا این ویژگی‌ها برای برخی کافی نبوده و به همین دلیل کمپانی Audi از ماشین کوپه آئودی A5 خود پرده برداری کرد. خودرویی دو درب و سبک‌تر از نسل قبلی.

شکی نیست که آئودی ای 5 خودروی زیبایی است؛ اما تکنولوژی‌های رده‌ی بالا بکار رفته در این کوپه بیشتر از زیبایی ظاهری آن خودنمایی می‌کند. درست به‌مانند A4 کوپه جدید آئودی A5 نیز سبک طراحی شده است. بدنه این خودرو به لطف ترکیب هوشمندانه‌ای از فولاد و آلومینیوم، 1500 کیلوگرم بوده که با این وضعیت حدود 60 کیلوگرم سبک‌تر از نسل پیشین خود تولید شده است.

آئودی A5 ؛ کوپه جدید و لوکس کمپانی آئودی معرفی شد

بر اساس گفته‌های آئودی، طراحی این بدنه‌ی جدید باعث شده تا ضریب درگ به 0.25 کاهش یابد. چنین ضریبی موجب شده که این خودرو از لحاظ آیرودینامیکی کارآمدتر از سری BMW 4 ، کوپه‌ مرسدس بنز C-Class و لکسوس RC باشد.

سبک سازی، کنترل آئودی A5 را نیز بهبود بخشیده است. مهندسان آئودی تلاش کرده‌اند تا ماشینی دو شخصیتی را روانه‌ی بازار خودرو کنند. این مدل در حالی که یک کوپه قدرتمند برای انفجار در بزرگراه‌هاست؛ اما از سویی دیگر ماشینی است که به‌راحتی و در پیچ و خم‌های تند جاده‌های کوهستانی به رقص درآمده و کنترل عجیبی بر روی جاده دارد. یکی از عواملی که باعث چنین توانایی در آئودی A5 شده وجود سیستم فرمان الکترومکانیکی متغیری است که بر اساس سرعت حرکت خودرو وزن را تنظیم می‌کند. بر روی کاغذ تئوری جالبی است؛ اما باید دید که این سیستم بر روی آئودی A5 چگونه عمل خواهد کرد.

علاوه بر سیستم متغیر قابل تنظیم که به این خودرو اجازه می‌دهد تا بتواند شخصیت دوگانه‌ای داشته باشد – رانندگی با سرعت در بزرگراه‌ها و کنترل خوب در جاده‌های پر پیچ و خم – سیستم تعلیق قابل تنظیم نیز در این مدل بکار گرفته شده است.

پیشرانه‌های مدل جدید آئودی A5 شامل دو موتور بنزینی و سه موتور دیزلی بوده که قدرت خروجی بین 190 تا 286 اسب بخار را شامل می‌شود. هرچند مدل S5 جذابیت بیشتری دارد. این خودرو با موتور 3.0 لیتری V6 توانایی تولید 354 اسب بخار قدرت داشته که نسبت به مدل قبلی 21 اسب بخار افزایش نشان می‌دهد. این قدرت از طریق یک گیربکس هشت سرعته به هر چهار چرخ این خودرو منتقل شده و با چنین نیرویی قادر خواهد بود صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت را ظرف مدت 4.7 ثانیه به دست آورد.

فضای داخلی آئودی A5 درست به‌مانند فضای داخلی خودروهای یک دهه‌ گذشته‌ی این کمپانی است. کابین خودرو تا حد زیادی نسبت به مدل A4 بدون تغییر باقی مانده؛ اما فضای داخلی و داشبورد کمی گسترده‌تر شده است. هر چیزی که از یک ماشین لوکس آلمانی انتظار می‌رود در این خودرو دیده می‌شود. هشدار ترافیک، ترمز اضطراری اتوماتیک، کنترل کروز و دستیار پارکینگ از آپشن‌های این مدل جدید است. قیمت گذاری آئودی A5 انجام شده و به‌زودی اعلام خواهد شد.